Návrhy
Význam omega 3 mastných kyselín vo výžive
Dôležitosť omega-3 mastných kyselín EPA a DHA potvrdzujú tisíce vedeckých a odborných štúdií.
Omega-3 mastné kyseliny sú základom pre podporu zdravia, fyzickej a duševnej kondície. Zlepšujú výživu buniek zvýšením priepustnosti bunkových membrán, majú protizápalový a pozitívny účinok na imunitný systém, krvný tlak, lipidový profil, srdce, svaly, mozog a oči. Zvyšujú ochranu pred civilizačnými srdcovocievnymi a neurodegeneratívnymi ochoreniami. Pomáhajú pri liečbe mnohých iných ochorení (alergie, ekzémy, autoimunitné ochorenia, psychopatologické stavy, ADHD, atď.).
Z uvedených faktov vyplýva, že mega-3 mastné kyseliny sú pre náš organizmus nenahraditeľné. Naše telo si ich nedokáže vytvoriť samé a v dostatočnom množstve a preto je nutné ich prijímať v strave, prípadne suplementovať.
Každodenný a pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín, konkrétne EPA a DHA, podporuje zdravie na mnohých úrovniach (molekulárnej, bunkovej, orgánovej a na úrovni celého tela). Z užívania omega-3 mastných kyselín majú benefit všetky vekové kategórie od detí až po seniorov. Zvýšený príjem sa odporúča aj v tehotenstve pre zabezpečenie správneho vývoja plodu.
Dávkovanie omega-3 mastných kyselín je individuálne podľa potreby, zdravotného stavu, fyzickej a duševnej záťaže. Na všeobecnú prevenciu je odporúčané prijímať 1-2 gramy EPA+DHA (pre 60-70 kg človeka). Najlepšie je riadiť sa podľa výsledkov krvných testov, pričom optimálna hodnota omega-3 (omega-3 index) v červených krvinkách je 8-12%. Optimálny pomer medzi omega-6 (AA) a omega-3 (EPA) mastnými kyselinami je 3:1 alebo menej
Rastlinné zdroje omega-3 mastných kyselín (orechy, semená a oleje z nich) neobsahujú "hotové" (pre telo najlepšie využiteľné) omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA ale iba omega-3 mastné kyseliny s krátkym reťazcom ALA (kyselina alfalinolénová). Genetická výbava a prevaha omega-6 mastných kyselín v dnešnej strave limitujú biologickú premenu ALA na EPA a DHA.
Spoľahlivým zdrojom „hotových“ omega-3 mastných kyselín EPA a DHA je rybí olej. Preferujte prírodný rybí olej s plným spektrom mastných kyselín miesto koncentrátov a tekuté formy miesto kapsulových, aby ste obmedzili príjem množstvo zbytočných aditív. Na trhu nájdete rybie oleje lahodnej chuti, ktoré môžete bez obáv pridávať do hotových jedál bez toho, aby ste pokazili chuť.
Hodnota TOTOX (TOTal OXidation value) je priradená k čistote rybieho oleja. Udáva stupeň oxidácie a tým aj škodlivé účinky produktu. Hodnota nad 26 je pre ľudský organizmus veľmi škodlivá. Preferujte rybie oleje s nízkou hodnotou TOTOX, aj keď tento údaj na väčšine produktov nájdete len ťažko. Zodpovední výrobcovia a predajcovia vám tento údaj ochotne poskytnú, pretože je dôkazom kvality produktu.
Kvalitnou náhradou rybieho oleja je jeho vegánska verzia oleja s hotovými omega-3 EPA a DHA pochádzajúcimi z morských rias.
Mnohé suplementy z lekárne majú len nízky obsah omega-3 mastných kyselín EPA a DHA v odporúčanej dennej dávke a ich užívanie odporúčaným spôsobom nevedie k optimálnym hodnotám v krvi a tele. V prípade záujmu vám radi poradíme s testovaním a suplementovaním omega-3 mastných kyselín.
Vo videu nájdete rozhovor s RNDr. Zdenkou Bartošovou, CSc., molekulárnou biologičkou a genetičkou, ktorá sa v posledných rokoch špecializuje na problematiku omega-3 mastných kyselín.